Terénní praxe očima studentů
Chcete se dozvědět, kam jsme se v minulých letech se studenty podívali? Co se tam naučili a jak se jim tam líbilo? Tak neváhejte a čtěte dál...
Integrované odborné pracoviště v Jedovnicích je v provozu od roku 1996. Je zaměřené na integrované terénní vyučování. Spojovacím článkem přírodovědných a humanitních předmětů je zaměření na environmentální vzdělávání a profesní přípravu budoucích učitelů. Důraz je kladen na spolupráci všech zúčastněných (tj. učitelů, studentů a žáků) při řešení praktických úkolů. Jak vyjadřuje samotný název pracoviště, při práci v terénu se výrazně uplatňují mezipředmětové vazby, což opět vyžaduje kooperaci učitelů a využívání týmového vyučování. Pracoviště zabezpečuje terénní cvičení studentů PdF a podílí se na organizaci různých forem terénního vyučování pro základní a střední školy z celé ČR.
Týdenní terénní výukou procházejí všichni studenti učitelství pro 1. stupeň ZŠ a studenti učitelství zeměpisu pro 2. stupeň ZŠ.
Pracoviště je lokalizováno u městyse Jedovnice (www.jedovnice.cz) do rekreačního zařízení „Olšovec“ (www.olsovec.cz). Toto umístění není náhodné. Je vzdáleno jen 35 km od sídla fakulty. Městys Jedovnice se nachází na hranicích CHKO Moravský kras. Je to území zajímavé jak po stránce přírodní, tak po stránce socioekonomické. Jsou zde patrné aktivity lidí už z období 7. století našeho letopočtu, kdy se místní obyvatelé začali zabývat hutní výrobou a zpracováním železa. Zajímavá je i historie poznávání samotné krasové oblasti apod. Dají se sledovat střety zájmů ochrany přírody a lidských aktivit.
Terénní praxe probíhá na Integrovaném terénním pracovišti PdF MU v obci Jedovnice a je určena pro studenty prvního ročníku magisterského studia Učitelství zeměpisu. Je zaměřena na praktická cvičení v terénu, která jsou, oproti výuce na učebnách, orientována především na dovednosti spojené se sběrem dat z primárních zdrojů formou pozorování, ternního mapování, dotazníkového šetření, orientace v terénu s pomocí různých druhů map, buzoly a GPS, sběrem materiálu a analyzováním.
Celá terénní praxe je zároveň přípravou studentů na vedení tohoto způsobu výuky se žáky základních a středních škol.
Tyto mapy slouží, mimo jiné, jako výukové pomůcky pro terénní výuku studentů Učitelství zeměpisu na Katedře geografie PdF MU a studentů Učitelství pro první stupeň. Dále slouží učitelům zeměpisu a tělocviku a jejich žákům, kteří využívají Integrovaného odborného pracoviště v Jedovnicích. Využívat je však mohou i sportovci a širší veřejnost.
Mapy jsou zpracovány v profesionálním mapovacím softwaru OCAD 12 a jsou dostupné na katedře geografie (po předchozí domluvě) nebo ke stažení zde.
Zadavatel: Eduard Hofmann (Katedra Geografie)
Zpracovatelé: viz jednotlivé mapové listy (Matěj Píro, Petr Matula)
Pozn.: při tisku je třeba nastavit “skutečnou” velikost pro zachování měřítka.
Mapy jsou aktuální k jaru 2018.
Jedovnice 1:10 000 (A3 formát) Piknusek 1:10 000 (A4 formát) Moravec 1:10 000 (A4 formát)