O katedře

Katedra geografie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity patří mezi významná česká pracoviště připravující učitele a učitelky geografie. Byla založena již při vzniku Pedagogické fakulty MU v roce 1946. Za více než šedesát let své činnosti absolvovaly studium na katedře geografie tisíce budoucích učitelů a učitelek geografie v různých formách studia (denní, při zaměstnání, postgraduální, rozšiřující, doplňkové).

V současné době nabízí denní studium bakalářského oboru zeměpis se zaměřením na vzdělávání a dvouleté navazující magisterské studium učitelství zeměpisu. Od roku 2017 katedra nabízí také doktorské studium oboru Didaktiky geografie. Doplnění si zeměpisu jako dalšího aprobačního oboru umožňuje tříleté studium v rámci celoživotního vzdělávání. Katedra geografie se také podílí na přípravě budoucích učitelů pro první stupeň.

K širším výrazným aktivitám v oblasti vzdělávání v geografii náleží integrované vzdělávání v oblasti přírodních věd na terénním pracovišti katedry geografie v Jedovnicích, dlouholeté vedení a organizace Zeměpisné olympiády (včetně mezinárodní soutěže International Geography Olympiad). Katedra geografie každoročně pořádá zahraniční expedice na různé kontinenty světa i terénní praxe po České republice a blízkých zemích.

Katedra geografie se výzkumně profiluje především v oblasti geografického vzdělávání. Aktuálně na pracovišti působí tři výzkumné skupiny: skupina pro výzkum terénní výuky, skupina pro výzkum učitelského vzdělávání v geografii a skupina pro aplikovaný výzkum v geografickém vzdělávání.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info